Rektorsbrev mars

Nu startar skolan igen efter ett sportlov som förhoppningsvis varit riktigt bra. Den årliga skidresan till Romme var som alltid väldigt trevlig och förhoppningsvis kanske några har blivit inspirerade till att åka skidor i någon av de backar som finns i Stockholm.

Vårterminen går alltid så fort och efter en titt i almanackan så kan man konstatera att vi bara har tre veckors skolarbete framför oss innan det är dags för nästa lov, påsklovet. Då borde vintern ha släppt sitt grepp över oss så att vi kan njuta av vårsolen.

Så över till lite nyheter….Planeringen för byggandet av den nya idrottshallen rullar på och så fort vi har någon mer konkret information så lägger vi ut den på skolans hemsida.  Det vi kan säga så här långt är att hallen kommer att bli en tillgång för Grimsta. Vår verksamhet Grimstahörnan har fått ett välförtjänt lyft i form av helt nya möbler som är ännu mer anpassade för lokalen. Titta gärna förbi och se hur fint era ungdomar har fått det på Hörnan!

Välkomna tillbaka till vårterminens arbete!

 

Marita Svahn

Tillförordnad rektor

Dela: